< < < VISSZA    
       
     

 

 

CZIFFRA SZTORY

 

Az  1956 óta Franciaországban élő világhírű zongoraművész, Cziffra György jó barátságban volt az évekig szintén Párizsban élő, és alkotó Ruzicskay Györggyel. Akiről érdemes tudni, hogy Párizsban Olyan nagyságokkal állított ki mint , Picasso Braqe, Lager Sőt nem egy esetben elnyerte a Francia Grand prix díjat,  amivel kevés magyar művész dicsekedhet. Amikor a zongoraművész Magyarországon járt,  felkereste hajdani honfitársát és elidőzött szarvasi műtermében. Egy ilyen látogatás alkalmával a sors úgy hozta, hogy Rácz Gyuri éppen Ruzicskay mesternél volt egyik képét vitte bírálatra , amikor látogatóba érkezett Cziffra György és felesége Soleika. Így ismerkedtek meg Gyurival. Majd évekkel később, 1972-ben, amikor már Gyuri javában szoboszlói lakos volt, a fürdő környékén hazafelé menet beleütközött a Cziffra házaspárba, és meg sem álltak Gyuri, Gábor Áron utcai műhelyéig. A látogatás másnap megismétlődött, a vége az lett, hogy meghívták  a Sanlisi alkotóházukba egy három hónapos ösztöndíjra. Sanlisről mindenképpen érdemes tudni, hogy a Cziffra házaspár egy 13. századi templomromot újított fel a Francia állam segítségével.

Ott egy művészeti központot hoztak létre, fiatal művészek számára zene, képzőművészet, tánc, mindegy csak tehetséges legyen az ifjú művész. ”Valahányszor egy fiatal művészt anyagi nehézségek közt látok vergődni, kedvem van segíteni rajta, visszaemlékezve fekete kenyéren és kényszerhallgatásban töltött éveimre”(Cziffra 1950 ben el akarta hagyni az országot, Rákosi pribékjei elfogták, megkínozták a recski táborba internálták, ahol három évig  kőbányában dolgozott) Ezért hoztam létre az alapítványt…. -Ez aztán a teteje a dolgoknak Mondta Malraux akkori francia kulturális miniszter, hogy Atilla egyik leszármazottja jöjjön vissza Franciaországba és állítsa helyre az első királyunk kikiáltásának templomát.- Nos ebbe a felújított kulturális központba hívta Gyurit a Cziffra házaspár. A meghívó rendben meg is érkezett, Gyuri be is adta útlevél kérelmét, amire hónapok múlva sem kapott választ, és mire a nemleges válasz megérkezett, már betegségének olyan súlyos jelei mutatkoztak, hogy a kórházi kezelés elodázhatatlanná vált. Így Fájó szívvel le kellett mondania erről, talán életének sorsfordító lehetőségéről. A kapcsolat nem szakadt meg közöttük, ezt bizonyítja a következő évben, 1994-ben jött meghívó a Míró emlékkiállításra kért képet Gyuritól a művész özvegye.  A Miró házaspár szoros barátságban volt Cziffráékkal, a Sanlisi kápolna festett üvegablakainak pótlását is a jeles festőre bízták. Juan Miró özvegye a meghívót a Cziffra hásaspár hatására küldte, akik egy alkalommal megmutatták Gyuri pár munkájának fotóját, aminek alapján az özvegy úgy ítélte meg, hogy helye van a Míró emlékkiállítás résztvevői között. Egyébként a világ minden tájáról kértek fel alkotókat erre a jeles eseményre. Tehát 1984-et írunk amikor a képet ki kellett küldeni Barcelonába.

Ami most egyszerű feladatnak tűnik az akkoriban szinte megoldhatatlan volt, legalább is normális emberi ésszel végiggondolva. Úgy kezdődött, hogy Szoboszlón nem vették fel a csomagot. Holott pár évvel korábban, a Genti Modern Művészetek Múzeuma megvásárolta egyik képét, mely simán kijutott Belgiumba. A múzeum vissza is igazolta az érkezését. De ebben az esetben egy őrült  tortúra vette kezdetét. Csak címszavakban: A Nemzeti Galéria engedélye –-fotó- Nyugati pályaudvar melletti posta,- a súlyhatár miatt a Nemzeti Bank engedélye,- vissza  a Postahivatalba, -onnan átküldték a Keleti Pu. lévő postahivatalba -mivel ebben az esetben  már ő az illetékes.- Majd a kiasszony nem tudta eldönteni, hogy a fotó melyik felét ragacsozza be-  mivel az egyik oldala a fénykép volt , a másikon a Magyar Nemzeti Galéria engedélye, az előző megoldást választotta-  így aztán a csomag nem volt azonosítható - Node sebaj mondták és nem kevés Forint kifizetése után, felvették a küldeményt. Gyuri persze ezek után nem volt nyugodt a kép sorsát illetően, ezért  írt Cziffráéknak,  hogy érdeklődjenek  megérkezett-e a kép. Rövidesen megkapta a választ, hogy nem. Ekkor Gyuri a postaigazgatóságon kérte, hogy vizsgálják meg az esetet. Majd pár hét múlva jött egy ceruzával írott  cetli, hogy a címzett a küldeményt átvette…. Hát így nem vett rész Gyuri alkotása a Míró emlékkiállításon.

Cziffra György